Nemusíte být zrovna odborník na sociologii, abyste poznali, že tradiční trh El Rastro je pro Madriďany přibližně totéž co Mekka pro muslimy. Mezi oběma místy je ovšem jeden velký rozdíl: zatímco každý muslim putuje do rodiště proroka Mohameda maximálně párkrát za život, obyvatelé Madridu vyrážejí na El Rastro každý týden, konkrétně v neděli a také během svátečních dnů. Legendární bleší trh, největší ve Španělsku, na kterém najdete vše – od ponožek přes cetky až po starožitný nábytek – má své těžiště v ulici Ribera de Curtidores, ale odehrává se i v přilehlých uličkách a na blízkých náměstích. Ve všední dny jde přitom o velmi nevzhledné a snad i poněkud depresivní místo, které začíná ožívat až v neděli ráno. Ještě než sem zhruba o desáté dorazí davy, začnou si tu zrána ospale rozbalovat své stánky se zbožím nejrůznější kvality i původu trhovci.
Dokonce ještě kolem deváté to obvykle nevypadá, že se zde za pár desítek minut začne odehrávat rej ve jménu obchodu, takže u ranních ptáčat, jež už mají svá cingrlátka jakž takž vystavená, můžete nakoupit v relativním klidu a bezpečí. Ale kolem desáté, v čase, který je pro správného Španěla tak akorát na to, aby vyrazil do města a po cestě stihl i rychlou snídani, už budete uneseni, a to doslova – neprostupným, tekoucím a nikdy nezastavujícím davem. V místě, kde během všedních dnů potkáte sotva živáčka, to ještě chvíli houstne a mezi půl jedenáctou a půl druhou je tady snad celý Madrid a jednotlivcům nezbývá, než se spokojit s nahodilými zastávkami, během nichž se mu podaří plynoucí mase uniknout v zákoutí některého stánku. Místo abyste pohodlně a s rozmyslem stánek za stánkem vybírali nějakou drobnost pro své blízké, jste nuceni pohybovat se takovou rychlostí, jakou vám dovolí lidé kolem vás.
A přitom se ani nezdá, že by tu všichni ti lidé měli v úmyslu nakupovat – vždyť oni se ani nerozhlíží, jen jdou z jednoho konce na druhý a pak zase zpět. Spíš to vypadá, jako by se tady týden co týden museli všichni ukázat, jinak by je postihl nejmíň mor. Někteří prodejci se tu a tam osmělí (ne že by k tomu Španělé při svém temperamentu potřebovali nějakou vzpruhu) a vyvolává výhodné nabídky. Snaha prodat je tu patrná i jinak – třeba v množstevních slevách, za něž si můžete koupit opravdu vše, co vás napadne. Já jsem tu například při jedné návštěvě koupil dřevěné kormidlo a (vzápětí zažil hrůzu, jestli o něj při odbavování na letišti nepřijdu, ačkoli Lufthanse naštěstí bylo jedno, co převážím).